Czym jest marża

Każda firma prowadzi swoją działalność, aby zarabiać jak najwięcej. Nie inaczej jest też w branży bukmacherskiej. Skoro najstarsze firmy utrzymują się już tyle lat na rynku, a kolejne powstają jak grzyby po deszczu w bardzo szybkim tempie. Pytając przeciętnego człowieka, czym jak zarabiają bukmacherzy odpowie Ci: „na przegranych zakładach klientów” lub coś w podobnym stylu. O ile będzie miał racje, bo ciężko się z tym nie zgodzić, o tyle nie jest to ich jedyny zarobek. Bardzo duży wpływ na portfele bukmacherów ma marża. Z uwagi na to, że marża „schowana” jest w kursach, część osób nie wie nawet o jej istnieniu. Co to jest marża i jak to wygląda w naszej branży? Postaram się to opisać w prostych słowach w poniższym artykule.

Marżę najprościej można przedstawić  jako opłatę, którą bukmacher pobiera za wystawienie zakładu lub inaczej jest to różnica między pełnym prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzenia. a kursem wystawionym przez bukmachera. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie posłużę się najprostszym możliwym przykładem.

Przykład:

Oczywiście będzie to popularny rzut moneta. Na wyrzucenie orła lub reszki mamy 50% szans. Sprawiedliwymi kursami na takie zdarzenie były by kursy 2.0 na orła i 2.0 na reszkę. Stawiam 10zł na orła, jeżeli wypada wygrywam 20zł, jeżeli nie – tracę dyszkę. Łatwo policzyć, że przy 100 próbach, abym był chociaż na zero, muszę trafić 50 razy.     I tutaj dochodzimy do momentu, w którym uświadamiamy sobie, że bukmacher nigdy nie ma wystawionych mnożników na tym poziomie. Najczęściej są to kursy w granicy 1.85-1.85 co niezależnie od wyniku już daje bukmacherowi zysk (w tym wypadku to 8 % zaraz pokaże Ci jak to policzyć). Co w takim razie z naszym orłem? Gołym okiem widać, że w przypadku skuteczności 50% jesteśmy w plecy. Abyśmy cokolwiek zarobili na 100 rzutów musimy trafić nie 50, a już 55 !!!

Dzięki marży zawsze wystąpi sytuacja, że obstawiając po takiej samej stawce przeciwstawne zdarzenia (np. liczba goli powyżej/poniżej 2,5) gracz będzie „stratny”. Oznacza to, że już na samym starcie bukmacher zapewnia sobie jakiś procent zysku z postawionego przez nas zakładu.

Jak obliczyć marże:

Marża = ( (1/ kurs1) * 100 + (1/ kursX) * 100 + (1/ kurs2) * 100) – 100

Jest to podstawowy wzór na obliczenie marży zakładów. Aby był bardziej zrozumiały przeanalizuj poniższy przykładowy mecz.

Do wzoru podstawiamy wyżej podane kursy i liczymy wartości na Chelsea, remis i wygraną City.

( (1/2.81)*100 + (1/3.55)*100 + (1/2.25)*100) – 100 = 35.58 + 28.17 + 44.44 – 100 = 108.19 – 100 = 8.19

Marża wynosi 8.19 %

Jeszcze łatwiej można wyliczyć marże na zdarzenie 2-drogowe. Postępujemy dokładnie tak samo, jak wyżej tylko ze wzoru wykluczamy kurs X.

( (1/kurs1)*100 + (1/kurs2)*100 ) – 100

 Tak wygląda wzór na zakłady 2 drogowe

Przykład : Chelsea – City powyżej/poniżej 2,5 gola

( (1/1.95)*100 + (1/1.71)*100 ) – 100 = 51.28 + 58.47 -100 = 9.75 %

Marża wynosi 9.75 %

Jak na zakład 2-drogowy jest to wysoka wartość. O niskiej marży możemy mówić, gdy jest ona na poziomie ok 4-5%

Zakłady na żywo objęte są większą marżą, niż zakłady przedmeczowe z 2 powodów.

  • jest ich mniej dlatego bukmacher zabezpiecza się wyższą marżą,
  • z uwagi na szybka dynamikę spotkania istnieje możliwość błędu w wystawieniu kursu, ewentualne straty z tego tytułu również będą pokryte narzuconą większą marżą,

Im mniejsza marża, tym kurs jest większy, a co za tym idzie potencjalna wygrana na kuponie automatycznie również jest większa. Prawda jest taka, że bukmacherowi na dłuższą metę obojętne jest czy wygra gospodarz, będzie remis czy wygrają goście. Przede wszystkim zależy mu na tym, aby liczba zakładów była możliwie jak największa. Dlatego mecze Ligi mistrzów, mecze reprezentacji i wysokie rangą spotkania najlepszych lig europejskich, mają marżę zdecydowanie mniejszą niż mecze mniej popularne. Wynika to z faktu, że są one grane przez setki tysięcy osób. Czym atrakcyjniejsza oferta, tym więcej ludzi przyciągnie, a co za tym idzie bukmacher więcej zarobi. Dlaczego? Bo w każdym zakładzie czai się marża, która od razu jest zyskiem dla bukmachera. Dodatkowo, gdy padnie wynik typowany przez mniejsza ilość osób wtedy z pewnością ich szczęście jest podwójne.

Marża bukmacherska jest ważnym elementem w zakładach bukmacherskich. Nie zniknie ona cudownie któregoś dnia, dlatego opanowanie tego zagadnienia jest sprawą dość istotną. Zależy ona od wielu zmiennych i nie jest wartością stałą. Nam jako graczom zależy na tym, aby wybrać najkorzystniejsza dla nas opcje (najniższą marże). Jest to kolejny argument na to, że docelowo posiadanie kilku kont jest warunkiem niezbędnym do przeniesienia się na wyższy level.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × five =